مرکز کنترل اعلام حریق

کنترل پنل اعلام حریق

مرکز کنترل اعلام حریق

 مرکز کنترل اعلام حریق  یکی از اجزای سیستم اعلام حریق می باش که وظیفه بررسی وضعیت ورودیها، تصمیم گیری و راه اندازی خروجیها را بر عهده دارد .

که شامل قسمتهای زیر است :

 1. ورودیها که شامل انواع دتکتورهای دود، حرارت، شعله، گاز، شستی های اعلام حریق و سایر ورودی ها هستند و وظیفه آشکار کردن شرایط حریق یا خطر و اعلام به مرکز کنترل را بر عهده دارند.  
 2. خروجیها که شامل انواع آژیرها و فلاشرها، رله ها، تلفن کننده ها و یا سایر خروجیها هستند و وظیفه اعلام خطر و هشدار را در زمان وقوع حریق به کارکنان مسئول و ساکنان یا کارکنان در محل بر عهده دارند.
 3. منبعها تغذیه که شامل برق ورودی اصلی ۲۲۰ ولت شهری، باطریها و یا سایر منابع تغذیه کمکی و پشتیبان هستند و وظیفه تأمین انرژی الکتریکی لازم برای عملکرد تجهیزات مختلف سیستم را بر عهده دارند. لازم به ذکر است که در حالت کلی در اکثر سیستمهای اعلام حریق، منابع تغذیه تنها به مرکز کنترل متصل می شود و سایر تجهیزات نظیر ورودیها و خروجی ها، تغذیه لازم را از طریق مرکز کنترل دریافت می کنند. تغذیه تقریبا تمامی تجهیزات اعلام حریق در تمامی سازنده ها ۲۴Vdc  است. بنابراین برق ۲۲۰ ولت ورودی توسط منبع تغذیه داخلی موجود در مرکز کنترل، به ۲۴Vdc تبدیل شده و بعد به تجهیزات مرتبط نظیر مرکز کنترل، ورودی ها و خروجیها متصل می شود.
 4. باطری ها در سیستم اعلام حریق وظیفه تأمین انرژی الکتریکی کل سیستم را در زمان قطع برق شهر بر عهده دارند. مطابق استاندارد ۷۲ NFPA میزان ظرفیت این باطریها باید به گونه ای باشد که تا ۲۴ ساعت در حالت عادی، به اضافه ۵ دقیقه در حالت هشدار( آژیر زدن) ، جوابگوی نیازهای تغذیه سیستم باشد. و ظرفیت این باطریها مطابق استاندارد انگلیسی ۵۸۳۹ BS به میزان ۷۲ ساعت در حالت عادی و ۳۰ دقیقه در حالت آژیر زدن است.

چهار جزء ذکرشده در بالا جزء عناصر اصلی در تمامی سیستم های اعلام حریق می باشد. با این حال با توجه به نوع سیستم، سازنده و کاربرد تعریف شده برای آن ممکن است اجزای جانبی دیگری نیز برای توسعه و ارتباط سیستم با سایر سیستم های موجود، اضافه شوند.

کنترل پنل اعلام حریق

 

چراغها و کلیدهای روی مرکز کنترل اعلام حریق

بر روی مراکز کنترل اعلام حریق بسته به سازنده و مدل مرکز کنترل، ممکن است چراغ های نشانگر و دکمه های کنترلی مختلفی وجود داشته باشد، که برخی از پرکاربردترین آنها در زیر فهرست شده اند:

قیمت اعلام حریق

 معرفی کلیدهای پرکاربرد مرکز کنترل اعلام حریق :

کلیدهای پرکاربرد مرکز کنترل اعلام حریق به قرار زیر هستند:

 1. دکمه Reset : برای بازگرداندن کنترل پنل به وضعیت عادی استفاده می‌شود .
 2. دکمه Alarm Silence / Resound  : برای قطع صدای آژیرها و یا فعال کردن مجدد آنها استفاده می‌شود.
 3. دکمه Silence Buzzer : برای قطع صدای بازر داخل مرکز کنترل مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 4. دکمه Lamp Test : برای آزمون لامپها، نشانگرها و صفحه نمایش روی مرکز کنترل مورداستفاده قرار میگیرد و با فشردن این دکمه کلیه LED ها روشن می‌شوند.
 5. کلید فعال سازی دکمه های کنترلی (Enable Control): معمولا بر روی تمامی مراکز کنترل اعلام حریق کلید فعال سازی وجود دارد که در صورت در اختیار نداشتن این کلید، دکمه های کنترلی نظیر Reset یا Alarm Silence / Resound بر روی مرکز کنترل کار نخواهد کرد. این کلید به منظور جلوگیری از خرابکاری و یا دست کاری مرکز کنترل توسط افراد غیرمسئول در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که این کلید کنترلی در برخی از سازندگان می تواند به صورت نرم افزاری باشد تا بتوان از طریق صفحه کلید تعبیه شده بر روی مرکز کنترل و با زدن کلمه عبور مربوطه عملکرد دکمه های کنترلی را فعال کرد.

در شکل زیر چند نمونه از کلید های کنترلی پنل های اعلام حریق را میبینید .

راهنمای کلیدهای اعلام حریق

                                                                       کلیدهای اعلام حریق آریاک                         کلیدهای اعلام حریق زیتکس              کلیدهای اعلام حریق سنس 

معرفی چراغ های نشانگر مرکز کنترل اعلام حریق

چراغ های نشانگر پرکاربرد مرکز کنترل اعلام حریق به قرار زیر می‌باشند:

 1.  (Alarm LED): به ازای هر یک از زون های ورودی یک چراغ هشدار قرمز وجود دارد که روشن شدن آن نشانگر وجود شرایط هشدار حریق است.
 2. (Fault LED): به ازای هر یک از زون های ورودی یک چراغ خطای زرد وجود دارد که روشن شدن آن نشانگر وجود شرایط خطا در آن زون ورودی است.
 3.  (Fire): این چراغ نشانگر وضعیت هشدار در سیستم است و در صورتی که هر یک از زون های ورودی به حالت هشدار بروند، این چراغ نیز روشن میشود.
 4.  (Power on): این چراغ در صورت وجود تغذیه در سیستم اعلام حریق به صورت سبز رنگ روشن می ماند .
 5.  (Delay on): این چراغ نشانگر فعال بودن یک تأخیر زمانی در یکی از زون های ورودی و یا خروجیهای آژیر است.
 6.  (General Disablement): این چراغ نشانگر این است که یکی از زون های ورودی یا مدارهای خروجی، غیرفعال شده است. این چراغ تا زمان رفع غیرفعال بودن آن ورودی یا خروجی، روشن می‌ماند.
 7. (Power Fault): این چراغ نشانگر وضعیت منبع تغذیه سیستم اعلام حریق است. به محض اینکه مشکلی برای برق اصلی  و یا باتری های مرکز کنترل اعلام حریق رخ دهد، این چراغ با رنگ زرد روشن می شود.
 8.  (Sounder Fault): در صورتی که هر یک از خروجی های آژیر مرکز کنترل و یا مدارهای آن دچار خطا شوند، این چراغ زرد رنگ روشن میشود.
 9.  (General Fault): این چراغ نشانگر وضعیت خطا در سیستم است. اگر هر خطایی (نظیر بروز مشکل در سیم کشی زون ورودی، مدارهای خروجی یا تغذیه) در سیستم به وجود بیاید، این چراغ نیز روشن میشود.
 10.  (Buzzer Silenced): در صورت قطع صدای بازر داخلی مرکز کنترل توسط کلید مربوطه، این چراغ روشن میشود.

در شکل زیر چند نمونه چراغ های نشانگر کنترل پنل های اعلام حریق را میبینید .

صفحه کلید کنترل پنل اعلام حریق

صفحه کلید کنترل پنل اعلام حریق زتا

صفحه کلید کنترل پنل اعلام حریق زیتکس

صفحه کلید کنترل پنل اعلام حریق زیتکس

صفحه کلید کنترل پنل اعلام حریق سنس

صفحه کلید کنترل پنل اعلام حریق سنس

صفحه کلید کنترل پنل اعلام حریق آریاک

صفحه کلید کنترل پنل اعلام حریق آریاک

 

 

لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب کلیک نمایید
[Total: 13 Average: 4.6]

One thought on “مرکز کنترل اعلام حریق

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی