سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری آیروسل

اطفاء حریق آیروسل

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری آیروسل

وقتی صحبت از تجهیزات و سیستم‌های اطفاء حریق می‌شود، تنوع و گستردگی این سیستم‌ها ممکن است در نگاه اول باعث سردرگمی افراد ناآشنا با این حوزه شود اما ما سعی کرده‌ایم تا در حد امکان در مطالب مختلف انواع سیستم‌ها را به همراه کاربردها، مزایا و معایبشان بررسی کنیم تا مخاطبان بتوانند با دید بازتری انتخاب و خرید را انجام دهند. اگرچه کارشناسان پنتا نیز در تمام مراحل خرید درصورت نیاز مشاوره‌ی لازم را به مشتریان می‌دهند. در این مطلب به بررسی سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری آیروسل می‌پردازیم.

هریک از سیستم‌های اطفاء حریق مزایا و معایبی دارد که در برخی از آن‌ها معایب به مزایای آن غالب است. مثلا در سیستم اطفای حریق هالون ۱۳۰۱، آسیبی که به محیط زیست وارد می‌شد موضوعی غیرقابل چشم‌پوشی بود و سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آیروسل یکی از جایگزین‌های مناسب سیستم اطفاء حریق هالون ۱۳۰۱ محسوب می‌شود.

سیستم اطفاء حریق آیروسل

آیروسل ماده‌ای پایدار و غیرسمی است که به صورت الکتریکی یا با واکنش گرمازا فعال می‌‌شود و در نتیجه‌ی این فعال شدن ماده‌ای مرکب از پودر و گاز با خاصیت خاموش کنندگی تولید می‌شود. سیستم اطفاء حریق آیروسل در واقع ماهیتی مابین سیستم اطفاء حریق گازی و سیستم اطفاء حریق شیمیایی خشک دارد. اما تفاوت‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود آیروسل نسبت به این دو سیستم اطفاء حریق مزایای بیشتری داشته باشد.

از جمله اینکه بر خلاف مواد خشک شیمیایی که باید به طور مستقیم بر روی شعله نشانه‌گیری شوند آیروسل عامل شناور بسیار موثری فارغ از مکان و ارتفاع آتش است. همچنین ذرات جامد آیروسل نسبت به عوامل خاموش کننده‌ی شیمیایی دارای جرم بسیار کوچکی هستند، همین موضوع سبب ماندگاری بیشتر آن در فضا می‌شود. قیمت آیروسل نیز به‌صرفه‌تر از اکثر سیستم‌های اطفاء حریق است. در ایران یکی از برندهای تولیدکننده سیستم اطفاء حریق آیروسل، برند پاک پایرو تاراست.

مزایای سیستم سیستم اطفاء حریق آیروسل

سیستم خاموش کننده آیروسل مزایای متعددی دارد که به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم:

 • با داشتن ODP=0، ALT=0، و GWP=0 اثرات مضر برای محیط زیست ندارد.
 • گازی غیرسمی و غیرخورنده است که پس از عملیات و خاموش شدن نیز پسماند مضری از آن باقی نمی‌ماند.
 • نگهداری آن کم‌هزینه است و نیاز به بازرسی سالانه ندارد.
 • خاموش کننده آیروسل آتش را به نحو موثری مهار می‌کند و هم برای آتش‌سوزی‌های داخلی و مختصر و هم حریق‌های بزرگ کاربرد دارد.
 • عمر طولانی در حدود ۱۰ سال
 • بدون نیاز شبکه و خط لوله/ سیلندر/ مخزن فشار
 • فعال شدن سریع و مهار فوری آتش
 • نصب بسیار آسان
 • قیمت آیروسل نسبت به خیلی از سیستم‌های اطفاء حریق به‌صرفه‌تر است.

اطفاء حریق آیروسل

معایب سیستم اطفاء حریق آیروسل

از جمله برخی معایب سیستم اطفاء حریق آیروسل نیز به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • برای محیط‌های داخلی، بسته یا نیمه بسته بیشتر کاربرد دارد چرا که با توجه به سرعت فعال شدن اسپری آیروسل در فضای باز ممکن است نتواند به اندازه‌ی فضاهای بسته قدرت مهار آتش را داشته باشد.
 • مه غلیظی که در هنگام تخلیه گاز در فضا به وجود می‌آید برای افرادی که در محل حضور دارند مضر است.
 • گاز در هنگام تخلیه مخصوصا تا فاصله یک متری حرارت بالایی دارد و در صورت طراحی غیرحرفه‌ای می‌تواند خودش باعث آتش‌سوزی شود.

قیمت اعلام حریق

کاربردهای سیستم اطفاء حریق آیروسل:

باتوجه به ویژگی‌ها و مزایای خاموش کننده آیروسل، کاربردهای گسترده‌ای دارد که در هر زمینه به آن‌ها اشاره شده است:

در صنعت تامین برق

 1. اتاق توزیع برق و کابینت آنها.
 2. اتاق ژنراتور برق و امکانات آنها.
 3. سیستم های یو پی اس یا سیستم EPS.
 4. توربین نیتروژن توربین و تاسیسات.

 

در صنعت مخابرات

 1. پایگاه اطلاعات مخابراتی.
 2. جعبه رله.
 3. ترانسفورماتور
 4. نیروگاه و امکانات.
 5. کابل ترنس، تونل کابل.

 

در صنعت حمل و نقل

 1. خودرو، موتور خودرو، موتور اتوبوس، موتور قطار، موتور کامیون و موتور سنگین.
 2. موتور هواپیما
 3. موتور انواع قایق و غیره

 

در صنعت دریایی

 1. مکان‌های بارگیری.
 2. قایق های مسافری

 

در ساخت و ساز و صنایع ساختمانی

 1. موزه ها.
 2. کتابخانه
 3. بایگانی
 4. ایستگاه هیدرولیک زیرزمینی.
 5. ساختمان تاریخی.
 6. ساختمان بلند مرتبه و همراه با امکانات الکتریکی.
 7. لوله‌های زیرزمینی.
 8. دستگاه های خودپرداز و غیره

 

در تولید محصول و فرآوری صنعت

 1. کارگاه و کارخانه.
 2. انبارها.
 3. دستگاه جوشکاری.
 4. دستگاه CNC.
 5. دستگاه فیلتر.
 6. دستگاه تغذیه
 7. انواع دیگر ماشین آلات در کارخانه های مختلف.

 

سیستم اطفاء حریق FM 200

سیستم اطفاء حریق fm200

برخی منابع نشان داده‌اند در حال حاضر رایج‌ترین سیستم اطفاء حریق بدون آب، گاز FM 200 است. بزرگترین مزیت گاز اطفاء حریق FM 200 ایمن بودن آن است. هنگامی که این گاز در فضا منتشر می‌شود افراد می‌توانند در مکان حضور داشته باشند و کاملا با وسایل الکترونیکی سازگار است، از طرف دیگر هیچ چیز مثل یک گاز نمی‌تواند اطراف و داخل وسایل را احاطه کند.

البته سیستم اطفاء حریق FM 200 معایبی هم دارد از جمله هزینه‌ی آن که به عنوان مثال از اسپرینکلر بالاتر است. به لحاظ زیست محیطی هم کاملا پاک محسوب نمی‌شود. گاز اطفاء حریق FM 200 لایه ازون را تخریب نمی‌کند اما می‌تواند گازهای گلخانه‌ای تولید کند و در پدیده‌ی گرمایش زمین نقش داشته باشد.

چرا استفاده از سیستم‌های اطفاء حریق پاک ارجحیت دارد؟

اگر سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر را به عنوان یکی از رایج‌ترین سیستم‌های اطفاء حریق در نظر بگیریم که مزایای زیادی هم دارد، می‌بینیم همین اسپرینکلرها می‌توانند هزینه‌ی قابل توجهی از بابت خرابی و تعمیر و نگه‌داری کامپیوترها و Databaseهای ارزشمند به کسب و کارها تحمیل کنند، خصوصا در شرایط فعلی که درصد قابل توجهی از کسب و کارها، اینترنتی هستند و بانک اطلاعاتیشان حکم گنجینه را برایشان دارد.

بنابراین می‌بینیم که سیستم اطفاء حریق آبی می‌تواند به اجزای مختلفی مانند کامپیوترها، اتاق‌های سرور، آثار هنری گران‌قیمت، عتیقه‌جات، اسناد و پرونده‌های مهم، اتاق‌های کنترل فرآیند، آزمایشگاه‌ها و دیگر تجهیزات حساس خسارت بزند پس راهکار بهتر، جایگزین کردن سیستم اطفاء حریق پاکیزه است.

سیستم‌های اطفاء حریق پاک، موادی شیمیایی هستند که برای محیط زیست نسبتاً سلامت هستند و همانطور برای انسان نیز غیر سمی و غیر خورنده. این عوامل مهار آتش سوزی معمولا تحت فشار به عنوان یک مایع ذخیره می‌شوند و پس از تخلیه شدن در صورت آتش‌سوزی تبخیر می‌شوند. از آنجایی که آنها به عنوان یک گاز در فرایند حریق تخلیه می‌شوند، اثر و پس‌مانده‌ای از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

بنابراین اگرچه نمی‌توان گفت سیستم‌های اطفاء حریق پاک، صددرصد برای محیط زیست بی‌ضرر هستند اما از جهات زیادی نسبت به سیستم‌های آبی ارجحیت دارند.

لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب کلیک نمایید
[Total: 11 Average: 4.7]

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی